Narození Vašeho dítěte
 

Milé maminky, gratulujeme Vám k narození Vašeho dítěte. Dovolili jsme si pro Vás připravit několik rad pro první dny po propuštění z porodnice.

1/ po propuštění nás bezprostředně kontaktujte telefonicky.Vaše miminko by mělo být do 48hod. od propuštění vyšetřeno. Domluvíme si termín Vaší návštěvy. Na první návštěvu přinesete veškeré dokumenty- zpráva o novorozenci, dotazník tuberkulózy, Zdravotní a očkovací průkaz. Na vyšetření si přineste bavlněnou plenu jako podložku a jednorázovou plenu.

2/ Na matrice si vyzvedněte rodný list Vašeho dítěte.

3/ Zdravotní pojištění Vašeho miminka je nutné zařídit do 8. dnů po narození.

4/ Ošetření pupečního pahýlu: zasychající pahýl pupeční šňůry dezinfikujeme Cutaseptem F, nejlépe při každém přebalování, nejméně však 4x denně.

5/ Oči, uši a nos se preventivně nečistí. Nicméně není na škodu mít doma Borovou vodu pro případy znečištění.

6/ Kůži dítěte doporučuji po koupání promastit a promasírovat, nejlépe olejíčkem.

7/ Ven na projížďku můžete ve většině případů 3.den po propuštění, zpočátku krátce a pobyt lze prodlužovat. Ven může přiměřeně oblečené miminko chodit za každého počasí. Ven nechodíme pouze v mrazu pod -10st C, mlze s inverzí a vichru. Miminko nedáváme na přímé slunce a neopalujeme.

8/ Miminko by mělo spát na zádech nebo na boku. Na břicho dávejte miminko pouze pod dohledem, nejlépe při přebalování a hře. Při chování dítěti přidržujte hlavičku. V postýlce střídejte polohu dítěte tak, aby jeden den šlo světlo zleva a druhý den zprava, prostě polohu dítěte střídejte. Předejdete tak stáčení /predilekci/ hlavičky k jedné straně. Autosedačka je vhodná především pro transport miminka. Nikdy nenechávejte dítě na stole, gauči nebo v neuzavřené  postýlce bez dozoru.

9/ Kojení je nejpřirozenější způsob výživy. Dítě nechte po každém krmení řádně odříhnout.

Před kojením položte dítě na chvíli na bříško, bříško můžete také jemně masírovat.

Jezte pestrou ale nenadýmavou a nekořeněnou stravu. Nepijte alkohol a pokud nemusíte nekuřte. Pokud musíte užívat léky vždy se poraďte s lékařem který léky ordinuje.

Od konce druhého týdne je vhodné dítě kojit při každém kojení z jiného prsu. Pokud se dítě opět hlásí chvilku po dokojení, přiložte dítě ke stejnému prsu aby dopilo „zadní mléko“.

Máte-li mateřského mléka přebytek, lze mléko po odstříkání zamrazit ve vyvařené skleničce s  víčkem, na skleničku napiště datum. Vydrží asi 3. měsíce. Rozmrazujte ve vodní lázni, nikdy v mikrovlné troubě. Kojení je dostatečné pokud kojíte 12-14x za 24 hodin do 6 týdnů a dále 7-10x.

Dítě by mělo mít 5-8 pomočených plen. Plně kojené dítě může mít stolici po každém kojení a nebo naopak 1x za 2 dny ale i 1x za týden. Plně kojenému dítěti nepodávejte čaj ani jiné tekutiny.

Šidítko neboli dudlík nedávejte dítěti zbytečně, nevnucujte, pouze při neklidu, ale nenechávejte dítě s dudlíkem spát. Na novorozeneckém odd. Nemocnice v Táboře je od 10 do 20hodin na čísle 381 60 6625 linka kojení.

Přejeme hodně štěstí, zdraví a radosti z narozeného miminka.
Samozřejmě Vám rádi poradíme se všemi problémy a rádi odpovíme na Vaše otázky.